Δραστηριότητες σε μη διαδεδομένα αθλήματα.

SAM 1811

Στις 5 Μαίου στην αυλή του σχολείου μας οι μαθητλες των τμημάτων της Στ τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να εξασκηθούν σε μη διαδεδομένα αθληματα (κανώ-κωπηλασία, τοξοβολία, σκοποβολήμε αεροβόλο όπλο και πιστόλι, ποδηλασίας και ανρρίχηση-καταρρίχησηστους εξβτερικούς τοίχους του σχολείου).

Η εμπερία ήτα μοναδική για τους μαθητλες οι οποίοι προετοιμάζονται για το επόμενο στάδιο της δραστηριότητας που θα γπραγματοποιηθεί στις 22 Μαίου 2015 στην επίσκεψη που θα γίνει στις όχθες του Νέστου και της Γαλάνης σε πραγματικές συνθήκες.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ : «ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ»

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ   ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ  ΜΕ  ΘΕΜΑ : «ΕΝΕΡΓΟΣ  ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ  ΠΟΛΙΤΗΣ»

Χωρίς τίτλο

Το σχολείο μας  συμμετείχε στο διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα «Ενεργός Παγκόσμιος Πολίτης» στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Ανάπτυξης 2015.

Η τριμελής επιτροπή που συστήθηκε για την αξιολόγηση των έργων των μαθητών επέλεξε το παραπάνω ομαδικό έργο μαθητών του τμήματος Ε1.

Το έργο μας επελέγη από τη  Διεύθυνση Π.Ε. Ξάνθης και θα εκπροσωπήσει τη Δ/νσή μας στον Πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής.

Συγχαρητήρια στους μαθητές του τμήματος Ε1 και στη δασκάλα τους  κα Τσερμπάκ   Άννα.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΤ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΙΣ 5-6-7/03/2015

Η ΣΤ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα.

Την πρώτη μέρα αμέσως μετά την άφιξη στην Αθήνα και αφού τακτοποιηθήκανε στο ξενοδοχείο ΤΙΤΑΝΙΑ έγινε η προγραμματισμένη επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων από τους μαθητές της ΣΤ? τάξης και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς : Ζαίμη Ζήση εκπ/κο Φυσικής Αγωγήςκαι τους δασκάλους των τάξεων Αλεξάνδρα Κόντα και Παρσάνογλου Αθανάσιο. Η ξενάγηση ξεκίνησε με προβολή της ιστορίας του κτηρίου Βουλή. Στη συνέχεια βρεθήκαμε στην αίθουσα «Δημοκρατίας» που περιείχε διάφορα άρθρα εφημερίδων που αφορούσαν διάφορους κομβικούς σταθμούς της νεώτερης ιστορίας μας. Στην αίθουσα της ολομέλειας ενημερωθήκαμε  για τον τρόπο ανάδειξης της Βουλής και για το νομοθετικό και εκλεκτικό της και όλα αυτά καθισμένοι στα «βουλευτικά έδρανα». Στο εντευκτήριο της Βουλής του οποίου όλοι οι τοίχοι είναι διακοσμημένοι, με τα πορτραίτα όλων των προέδρων της Βουλής του σύγχρονου ελληνικού κράτους πραγματοποιήθηκε η συνάντηση με την πρόεδρο της Βουλής κυρία Ζωή Κωνσταντοπούλου.

Συνομίλησε με τους μαθητές και οι μαθητές της έθεσαν διάφορα ερωτήματα στα οποία απάντησε με μεγάλη ευχαρίστηση.

Μετά το πέρας της επίσκεψης μπροστά στο μνημείο «του Άγνωστου Στρατιώτη» παρακολουθήσαμε τη μεγαλοπρεπή αλλαγή φρουράς από τους τσολιάδες της προεδρικής φρουράς.

Στις 6 Μαρτίου ημέρα Παρασκευή, από την Ομόνοια χρησιμοποιήσαμε το μετρό και πήγαμε στο « Αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης».

Γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί περιηγηθήκαμε σε όλα τα αρχαία μνημεία; Παρθενώνας, Ηρώδειο, Ερέχθειο. Η μέρα ήταν αφιερωμένη στην Μελίνα Μερκούρη γι αυτό είχε ελεύθερη είσοδο σ΄ αυτό το χώρο.

Επόμενος σταθμός ήταν η επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Ακρόπολης, όπου με τη βοήθεια της ξεναγού μας είδαμε, θαυμάσαμε και ακούσαμε την ιστορία του Μουσείου. Το μουσείο της Ακρόπολης είναι το 8ο καλύτερο Μουσείο στον κόσμο. Νιώσαμε πολύ περηφάνια από τη μια αλλά και πολύ λυπημένη από την απουσία τόσων σημαντικών κομματιών του Μουσείου που βρίσκονται στο Βρετανικό Μουσείο. Φύγαμε με την ελπίδα ότι στο μέλλον ?ίσως επιστρέψουν στη θέση που πραγματικά ανήκουν. Μετά περιηγηθήκαμε στην γραφική Πλάκα και στο πανέμορφο Μοναστηράκι. Το απόγευμα πραγματοποιήσαμε την επίσκεψη στο «Παναθηναικό Στάδιο» και δεχτήκαμε ψηφιακή ξενάγηση. Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές έτρεξαν στον στίβο των αρχαίων αλλά και σύγχρονων πρωταθλητών. Η μέρα έκλεισε με την επίσκεψη στο εμπορικό κέντρο ?themοle? στο Χαλάνδρι. Στις 07.03.2015 ημέρα Σάββατο επισκεφθήκαμε το ΑΤΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ στα Σπάτα το μεγαλύτερο πάρκο της Ελλάδας. Είδαμε, θαυμάσαμε, φωτογραφίσαμε και γνωρίσαμε όλα τα ζώα. Στο τέλος παρακολουθήσαμε την καταπληκτική παράσταση με τα δελφίνια.

Στο δρόμο της επιστροφής για την Ξάνθη κάναμε μια τελευταία στάση στις Θερμοπύλες. Στο κέντρο ιστορικής ενημέρωσης Θερμοπυλών παρακολουθήσαμε με τρισδιάστατα γυαλιά τη μάχη στις Θερμοπύλες και τη Ναυμαχία στο Αρτεμίσιο το 480 π.Χ. εναντίον των Περσών.

Φωτογραφηθήκαμε στο Μνημείο του Λεωνίδα ανάμεσα στους αρχαίους Θεούς Ευρώτα και Ταύγετο. Το πρόγραμμα της εκδρομής κύλησε άψογα, χάρη στην ωριμότητα που έδειξαν  οι μαθητές στη συμπαράσταση των γονέων που συμμετείχαν στην εκδρομή αλλά και των γονέων που μας εμπιστεύτηκαν τα παιδιά τους.

Η εκδρομή αυτή πιστεύουμε να μείνει αξέχαστη στους μαθητές, γονείς και συνοδούς που συμμετείχαν.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΥΦΛΩΝ ΚΑΙ ΑΜΒΛΥΩΠΩΝ ΦΕΛΩΝΗΣ

Στις 27.02.2015 ημέρα Παρασκευή οι Ε1, Στ1 και Στ2 τάξεις του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης επισκέφθηκαν το Σχολείο Τυφλών και Αμβλυώπων στη Φελώνη Ξάνθης.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης με θέμα «Διαφορετικότητα». Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν ο εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής του σχολείου μας Μηλιαζήμ Τζεμαλή, η εκπ/κός Αγγλικών Βραγιώργου Έλενα και οι εκπαιδευτικοί των τάξεων Τσάνταλη Παναγιώτα Παρσάνογλου Αθανάσιος και Κόντα Αλεξάνδρα.

Έγινε γνωριμία με τα μέσα που χρησιμοποιούνται στην καθημερινή ζωή αυτών των παιδιών και στην εκπαίδευση τους (π.χ. βιβλία, μηχανές, γραφή Μπράιγ κ.α.).

Οι εντυπώσεις από την επίσκεψη ήταν άριστες και τα απαιδιά και οι εκπαιδευτικοί ήταν άριστοι οικοδεσπότες.

Στο Μουσείο ..του Β2

IMG 5339

Eνα μικρό Λαογραφικό Μουσείο στήθηκε από τους μαθητές του Β2 στην αίθουσα της τάξης με αφορμή το μάθημα της γλώσσας "Στο Μουσείο".

Τα εκθέματα που συγκεντρώθηκαν ήταν χρηστικά αντικείμενα άλλων εποχών που με μεράκι και φροντίδα συντηρούνται από τις οικογένειες τους.
Το Μουσείο επισκέφθηκαν κατόπιν προγραμματισμού όλες οι τάξεις του σχολείου μας καθώς και πολλοί γονείς.