Εκστρατεία Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας

Το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στη διάχυση των ιδεών του εθελοντισμού, της αλληλεγγύης και της ενεργού πολιτειότητας στην τοπική κοινωνία.

Δημοσιοποιώντας τις δράσεις μας και παρουσιάζοντας δρώμενα στην κεντρική πλατεία της πόλης μας εμπλέξαμε γονείς και πολίτες.

Με μεγάλη χαρά, κέφι και χαμόγελα, μέσα από μηνύματα, ποιήματα, τραγούδια, συνθήματα, παντομίμα, παιχνίδια, χορούς, μουσικές, εικαστικές δημιουργίες και χρώματα, συνεπικουρούμενοι από τοπικές και φιλοξενούμενες Εθελοντικές οργανώσεις, συμμετείχαμε στην εκστρατεία ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των πολιτών που διοργάνωσε η υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων κ. Χαμαλίδου και η  Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Π.Ε. Ξάνθης.

Εκπαιδευτικός: Αραμπατζόγλου Χρυσούλα

Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Ξάνθης στο σχολείο μας.

Μια παραγωγική από πολλές απόψεις επίσκεψη πραγματοποιήθηκε σήμερα Παρασκευή 10 Μαρτίου 2017 στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης.
Μας επισκέφτηκε ο "ΦΙΛΟΖΩΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΞΑΝΘΗΣ" (ΦΟΞ) μέσα στο πλαίσιο του εκπ/κού προγράμματος "Νοιάζομαι και Δρω" και μας μίλησε ο υπεύθυνος του ομίλου κ.Γιάννης Δουκέλης.

Μέσα από μια πολύ ωραία παρουσίαση έδωσε στους μαθητές μας να καταλάβουν ότι όλα τα ζώα γεννιούνται με ίσα δικαιώματα στη ζωή και στη δυνατότητα ύπαρξης.
Μέσα από ένα ευχάριστο δίωρο προβληματισμών και ερωτήσεων οι μαθητές μας αντιλήφθηκαν ότι δεν πρέπει να κακομεταχειριζόμαστε τα ζώα και κατανόησαν ότι κι αυτά χρειάζονται αγάπη και φροντίδα!
Οι δράσεις μας συνεχίζονται!
(Εκπαιδευτικοί: Κεσκέσογλου Θεοδώρα -Σιάκα Μαρια)

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ -ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΡΩ

IMG 6323

Την Παρασκευή 9 Ιουνίου στα πλαίσια του προγράμματος Νοιάζομαι και Δρω επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Αντιδήμαρχος Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου Ξάνθης κος Ιορδάνης Χατζηευφραιμίδης για να παρακολουθήσει μαζί με τους μαθητες μας την προγραμματισμένη ενημέρωση τους από τον κύριο Θανάση Μαυρουδή σχετικά με τα ανακυκλώσιμα παιχνίδια.

Ο κύριος Μαυρουδής πιστός στην υπόσχεση του μας παρουσίασε συλλογή παιχνιδιών απο ανακυκλώσιμα υλικά εξηγώντας μας τον τρόπο χρήσης και την εικόνα που αποδίδουν παίζοντας με τις φωτοσκιάσεις. Στη συνέχεια ο κύριος Χατζηευφραιμίδης συζήτησε με τους μαθητές για τους τρόπους και τα οφέλη της ανακύκλωσης καθώς και την ευαισθητοποίηση όλων μας για μια πιο καθαρή πόλη με ενεργό συμμετοχή.

ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΟΝΕΙΡΩΝ

IMG 6147

Στα πλαίσια των αναδυόμενων δράσεων για τη χρήση της διικής μας Οδού Ονείρων η Ε1 τάξη του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης τη Δευτέρα 22 Μαίου πραγματοποίησε την προγραμματισμένη για την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου δράση που αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Η δράση είναι εξ΄ολοκλήρου δικής μας  έμπνευσης και προέκυψε με ερέθισμα την ανάλογη ενότητα του βιβλίου. Ο κάθε μαθητής έφερε το βιβλίο που έχει πάρει από τη Βιβλιοθήκη της τάξης και τα προσωπικά του είδη για μια άνετη παραμονή στην εξοχή, διαμοιραστήκαμε στην Οδό μας και για μια ολόκληρη ώρα χαθήκαμε στην ανάγνωση των ιστοριών των ηρώων μας χωρίς να μιλάμε καθόλου μεταξύ μας.

ΧΡΩΜΑΤΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΟΝΕΙΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ.

Μια δημιουργική χρονιά έφτασε στο τέλος της και θελήσαμε να ολοκληρώσουμε με μια όμορφη δράση στο πλαίσιο του προγράμματος Νοιάζομαι και Δρω .

Αποφασίσαμε να ζωγραφίσουμε τη γειτονιά των ονείρων μας!

Σήμερα λοιπόν μικροί και μεγάλοι συγκεντρωθήκαμε  στην "Οδό Ονείρων ", τον υιοθετημένο από το σχολείο μας πεζόδρομο, και ζωγραφίσαμε τη γειτονιά μας όπως θα θέλαμε να είναι. Μοναδική υποχρέωση των μαθητών που συμμετείχαν, ήταν μια μικρή προσφορά σε τρόφιμα ,τα οποία θα διατεθούν στο Κοινωνικό Παντοπωλείο Ξάνθης. Έτσι οι μαθητές μας εφαρμόζουν στην πράξη τις έννοιες του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης .