ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

Οι μαθητές του Δ1 του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης την Τριτη 14 Δεκεμρίου 2014, επισκέφτηκαν το ραδιόφωνο Ξάνθης και τραγούδησαν τα χριστουγεννιάτικα τραγούδια που ετοίμασαν για το πρόγραμμα Erasmus+ Europe 12 points, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας.

Μπορείτε να ακούσετε όλη την εκπομπή εδώ:

ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ

Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων στο Σχολείο μας, μας  περίμενε το Μουσικό Κουτί της Τουρκίας .

Οι Χριστουγεννιάτικες Κάρτες της Ιρλανδίας.

Αυτό είναι ένα δείγμα από τις κάρτες που έστειλαν οι μαθητές της τρίτης τάξης της Ιρλανδίας στους μαθητές του Γ΄2 του σχολείου μας, στο πλαίσιο της συνεργασίας μεταξύ ευρωπαϊκών τάξεων.
Η δασκάλα του τμήματος της συνεργάτιδας χώρας μάς έστειλε και ένα γράμμα με ευχές για το καινούριο έτος, προσδοκώντας και προσβλέποντας, όπως γράφει, σε μια υπέροχη επικοινωνία και συνεργασία.

1ος Σταθμός του μουσικού κουτιου -Ρουμανία.

Το μουσικό κουτί του Σχολείου μας  βρέθηκε  στον 1ο του σταθμό στις 17 Δεκεμβρίου 2014.

Scoala Gimnaziala "Al. I. Cuza",   PoduIloaiei, Romania  (Ρουμανία).

Η φωτογραφία είναι απο τη στιγμή της παραλαβής

Το βιβλίο των ευχαριστιών.

European Union 180 animated flag gifsErasmus+