Eνα μικρό Μουσείο στη Β' τάξη.

Στις 03 Μαρτίου 2016, η Β΄τάξη εγκαινίασε Λαογραφική έκθεση με αφορμή  την ενότητα της Γλώσσας "Μες στο Μουσείο".

Οι μαθητέςπροσκάλεσαν και  ξενάγησαν στην έκθεση τους τις υπόλοιπες τάξεις του σχολείου καθώς και τους γονείς τους.

?

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

d

Η 5η Οκτωβρίου ορίστηκε ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το σχολικό έτος 2015-2016.

Δεδομένου ότι το 2016 είναι έτος διεξαγωγής Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων ως θεματικός άξονας των εκδηλώσεων ορίστηκε η ενότητα «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα» .

Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος που ακολουθήθηκε στο σχολείο μας  ήταν  να διδάξει θέματα που αφορούν τον Παραολυμπιακό αθλητισμό και την αναπηρία, χρησιμοποιώντας  κυρίως τη Φυσική Αγωγή και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα ώστε οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί χωρίς αναπηρία να ευαισθητοποιηθούν και να αποκτήσουν κατανόηση για τα ΑμεΑ καθώς επίσης και για θέματα που σχετίζονται με την αναπηρία και τον αθλητισμό.

Αξίες που εξετάστηκαν μέσα απο δράσεις :

? Σεβασμός και αποδοχή των ατομικών διαφορών
? Σεβασμός στις αθλητικές κατακτήσεις
? Ο αθλητισμός σαν ανθρώπινο δικαίωμα
? Ενδυνάμωση» και κοινωνική υποστήριξη στον αθλητισμό.

Το πρόγραμμα του σχολείου μας προσαρμόστηκε στα ανωτέρω και οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν την αναπαράσταση της αφής της Ολυμπιακής Φλόγας απο τους μαθητές της ΣΤ' τάξης αλλά και ταινίες σχετικές με τη θεματολογία σύφωνα με το προτεινόμενο υλικό του Υπουργείου Παιδείας.

Ημέρα ενάντια στον σχολικό εκφοβισμό.